Πλουμή - Παραγιουδάκης

Η Αναντολού Εφές νικήτρια στο Crete 1st International Basketball Tournament (φωτογραφίες)

Η Αναντολού Εφές ήταν η νικήτρια του πρώτου διεθνή τουρνουά μπάσκετ Crete 1st International Basketball Tournament που έγινε με επιτυχία στο Ηράκλειο Κρήτης από Δήμο Ηρακλείου, ALFA PLUS A.E, ΕΚΑΣΚ.
Στον τελικό ήταν καλύτερη και νίκησε 86-79 τον Ολυμπιακό που βρέθηκε σε άσχημη μέρα.

Κακή άμυνα και χαμένα ριμπάουντ έφεραν τον Ολυμπιακό πίσω στο α μέρος .Μάλιστα έφτασε να χάνει με 43-24 στο 17’ .Είχε 9\26 δίποντα ενώ η Εφές 20\42. Στο β μέρος βελτιώθηκε αλλά πάλι δεν μπορούσε να πάρει …ανάσα. Με 74-52 έχανε στο 29’. Οι 22 πόντοι της διαφοράς ήταν και οι μεγαλύτεροι στον αγώνα. Τότε ξύπνησε και με ένα σερί 17-2 σε 4,5 λεπτά μείωσε σε 76-69 στο 34΄όμως δεν πρόλαβε.

Τα 10λεπτα: 18-24, 33-50 (ημίχ.), 58-74, 79-86.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Β. Περάσοβιτς): Τόμας 14 (1), Χάνεϊκατ 9 (2), Μπαλμπάι 1, Μπράουν 13, Οσμάν 5, Κότον 8 (1), Κορκμάζ 2, Γκρέιντζερ 11, Όμιτς 2, Ερτέλ 16 (2), Ντάστον 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Σφαιρόπουλος): Γκριν 12 (1), Μπιρτς 8, Γιανγκ, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 11 (2), Αγραβάνης 4, Μιλουτίνοφ 8, Πρίντεζης 4 Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης 5 (1), Χάκετ 3, Λοτζέσκι 14 (4), Αθηναίου.

ΤΡΙΤΟΣ Ο ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ
Ο Ερυθρός Αστέρας πολύ καλύτερος στο β μέρος νίκησε 67-59 την Χάποελ Ιερουσαλήμ και πήρε την τρίτη θέση του διεθνούς τουρνουά μπάσκετ Crete 1st International Basketball Tournament που γίνεται στο Ηράκλειο Κρήτης από Δήμο Ηρακλείου, ALFA PLUS A.E,ΕΚΑΣΚ. H Χάποελ στο 14’ είχε προηγηθεί με 29-19 αλλά με αντεπίθεση …διαρκείας ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε σε 35-34 (14 πόντους είχε ο Μπιέλιτσα)που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Η Χάποελ διατηρούσε σταθερά ένα μικρό προβάδισμα στο β μέρος αλλα ο Ερυθρός Αστέρας ισοφάρισε σε 45-45 30’’ πριν το τέλος του 30λεπτου. Με τρία τρίποντα των Ρέμπιτς, Λάζιτς και Κούντουριτς ο Ερυθρός Αστέρας πήρε για πρώτη φορά τα ηνία του αγώνα και στο τέλος την νίκη.

Τα 10λεπτα: 19-15, 35-34 (ημίχ.), 47-45, 59-67.

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Σ. Πιανιτζιάνι): Στουντεμάιρ 11 (2), Ντάισον 7 (2), Ελιάου, Χαλπερίν 8 (1), Τίμορ 3, Κίνσεϊ 4, Τζόουνς 6, Πίτερσον 5 (1), Τζέρελς 15 (2), Ρόσεφελτ.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ν. Ραντονιτς): Ρέμπιτς 7 (1), Ντάνγκουμπιτς, Μίτροβιτς 11, Λάζιτς 6 (1), Σίμανιτς, Ντόμπριτς 3 (1), Σιμόνοβιτς 8 (1), Τζένκινς, Γκούντουριτς 3 (1), Γιόβιτς 2, Κούζμιτς 6, Μπιέλιτσα 21 (1).