Cretan Food & Drink Experience

Το πρόγραμμα και οι συμμετοχές για τους "16ους Διεθνείς Βενιζέλειους Αγώνες Κολύμβησης"


Με την συνδιοργάνωση της Περιφέρειας Κρήτης-Περιφερειακή Ενότητα Χανίων θα πραγματοποιηθούν οι «16οι Διεθνείς Βενιζέλειοι Αγώνες Κολύμβησης» στις 22 και 23 Απριλίου 2017 στα Χανιά (κολυμβητήριο Χανίων). Την οργάνωση των αγώνων έχει ο Ναυτικός Όμιλος Χανίων από το 1998 και είναι οι μοναδικοί αγώνες στη περιφέρεια που είναι διεθνείς.

Σύμφωνα με τον οργανωτή, οι αγώνες έχουν ενταχθεί από το 2003 στη σειρά αγώνων GRAND PRIX της Κ.Ο.Ε. και αποτελούν κριτήριο συμμετοχής των κολυμβητών-τριών σε Πανευρωπαϊκά, Παγκόσμια πρωταθλήματα και Ολυμπιάδες.

Ειδικότερα για το 2017 θα έχουν την ευκαιρία οι Έλληνες και Ευρωπαίοι αθλητές να επιτύχουν επιδόσεις που θα τους εξασφαλίσουν τη συμμετοχή τους στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων που θα διεξαχθεί στις 28/6 – 2/7/2017 στη Νετάνια στο Ισραήλ, στους Μεσογειακούς Αγώνες που θα διεξαχθούν στις 30/6 -4/7/2017 στην Ταρραγόνα της Ισπανίας και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων που θα διεξαχθεί τέλος Ιουλίου στην Ινδιανάπολη των ΗΠΑ.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν από τους Έλληνες η προεθνική ομάδα κολύμβησης και οι επίλεκτοι της Κ.Ο.Ε. Συνδιοργανωτές: Περιφέρεια Κρήτης-Περιφερειακή Ενότητα Χανίων, Δήμος Χανίων, Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Κολύμβησης Ν.Ο. Χανίων.


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
Σάββατο & Κυριακή 22-23 Απριλίου 2017
1η Αγωνιστική (Προκριματικοί)
Ώρα Έναρξης: 09οο
2η Αγωνιστική (Τελικοί)
Ώρα Έναρξης: 18οο
1.
100μ
Ελεύθερο
Ανδρών
1.
100μ
Ελεύθερο
Ανδρών
2.
200μ
Ελεύθερο
Γυναικών
2.
200μ
Ελεύθερο
Γυναικών
3.
50μ
Πρόσθιο
Ανδρών
3.
50μ
Πρόσθιο
Ανδρών
4.
100μ
Πρόσθιο
Γυναικών
4.
100μ
Πρόσθιο
Γυναικών
5.
400μ
Μ. Ατομική
(αργές σειρές)
Ανδρών
5.
400μ
Μ. Ατομική
(ταχύτερη σειρά)
Ανδρών
6.
100μ
Πεταλούδα
Γυναικών
6.
100μ
Πεταλούδα
Γυναικών
7.
100μ
Ύπτιο
Ανδρών
7.
100μ
Ύπτιο
Ανδρών
8.
50μ
Ύπτιο
Γυναικών
8.
50μ
Ύπτιο
Γυναικών
9.
200μ
Πεταλούδα
Ανδρών
9.
200μ
Πεταλούδα
Ανδρών
10.
200μ
Μ. Ατομική
Γυναικών
10.
200μ
Μ. Ατομική
Γυναικών
11.
400μ
Ελεύθερο
Ανδρών
11.
400μ
Ελεύθερο
Ανδρών
12.
50μ
Ελεύθερο
Γυναικών
12.
50μ
Ελεύθερο
Γυναικών
13.
200μ
Πρόσθιο
Ανδρών
13.
200μ
Πρόσθιο
Ανδρών
14.
200μ
Ύπτιο
Γυναικών
14.
200μ
Ύπτιο
Γυναικών
15.
50μ
Πεταλούδα
Ανδρών
15.
50μ
Πεταλούδα
Ανδρών
16.
800μ
Ελεύθερο
(αργή σειρά)
Γυναικών
16.
800μ
Ελεύθερο
(ταχύτερη σειρά)
Γυναικών
17.
800μ
Ελεύθερο
(αργή σειρά)
Ανδρών
17.
800μ
Ελεύθερο
(ταχύτερη σειρά)
Ανδρών





3η Αγωνιστική (Προκριματικοί)
Ώρα Έναρξης: 09οο
4η Αγωνιστική (Τελικοί)
Ώρα Έναρξης: 1730
1.
100μ
Ελεύθερο
Γυναικών
1.
100μ
Ελεύθερο
Γυναικών
2.
200μ
Ελεύθερο
Ανδρών
2.
200μ
Ελεύθερο
Ανδρών
3.
50μ
Πρόσθιο
Γυναικών
3.
50μ
Πρόσθιο
Γυναικών
4.
100μ
Πρόσθιο
Ανδρών
4.
100μ
Πρόσθιο
Ανδρών
5.
400μ
Μ. Ατομική
(αργές σειρές)
Γυναικών
5.
400μ
Μ. Ατομική
(ταχύτερη σειρά)
Γυναικών
6.
100μ
Πεταλούδα
Ανδρών
6.
100μ
Πεταλούδα
Ανδρών
7.
100μ
Ύπτιο
Γυναικών
7.
100μ
Ύπτιο
Γυναικών
8.
50μ
Ύπτιο
Ανδρών
8.
50μ
Ύπτιο
Ανδρών
9.
200μ
Πεταλούδα
Γυναικών
9.
200μ
Πεταλούδα
Γυναικών
10.
200μ
Μ. Ατομική
Ανδρών
10.
200μ
Μ. Ατομική
Ανδρών
11.
400μ
Ελεύθερο
Γυναικών
11.
400μ
Ελεύθερο
Γυναικών
12.
50μ
Ελεύθερο
Ανδρών
12.
50μ
Ελεύθερο
Ανδρών
13.
200μ
Πρόσθιο
Γυναικών
13.
200μ
Πρόσθιο
Γυναικών
14.
200μ
Ύπτιο
Ανδρών
14.
200μ
Ύπτιο
Ανδρών
15.
50μ
Πεταλούδα
Γυναικών
15.
50μ
Πεταλούδα
Γυναικών
16.
1500μ
Ελεύθερο
(αργή σειρά)
Ανδρών
16.
1500μ
Ελεύθερο
(ταχύτερη σειρά)
Ανδρών
17.
1500μ
Ελεύθερο
(αργή σειρά)
Γυναικών
17.
1500μ
Ελεύθερο
(ταχύτερη σειρά)
Γυναικών




Ομάδες που έχουν δηλώσει συμμετοχή



ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ

ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΒΟΛΟΥ Η ΝΙΚΗ

ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΟΣ

ΓΣ ΑΙΓΑΛΕΩ

ΛΕΜΕΣΟΣ - ΚΥΠΡΟΣ

ΑΝΟ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ - ΚΥΠΡΟΣ

ΚΟΠ ΙΛΙΣΣΙΩΝ

ΝΑΥΤΙΛΟΣ ΑΣΑΠ

ΑΟ ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΥ

ΠΑΟΚ

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

ΑΟ ΩΚΕΑΝΟΣ

ΝΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ

ΩΡΙΩΝΑΣ

ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ 91

ΚΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

ΝΑΥΤΙΚΟ ΟΜΙΛΟ ΧΑΝΙΩΝ